Pierwsze spojrzenie, pierwszy uśmiech, samodzielne siadanie, pierwsze słowa i w końcu pierwsze kroki. W ciągu roku od urodzenia mały człowiek, a wraz z nim jego rodzice, przeżywa wiele pierwszych razów. Do zadań rodzica należy dbanie o dziecko na każdym etapie jego życia, w tym także wybór odpowiedniego obuwia, które w pierwszych latach życia dziecka ukształtuje nie tylko jego stopę ale i postawę.

Początkującemu „chodziarzowi” możemy pozwolić na swobodny kontakt z podłożem i naukę chodzenia bez butów. Oczywiście takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w domu lub w przydomowym ogródku. Dzięki chodzeniu bez butów dziecko będzie miało okazję poznać podłoże i nauczyć się prawidłowego stawiania stóp. Kolejnym krokiem przy nauce chodzenia jest wybór odpowiednich bucików. W sklepach jest całe mnóstwo malutkich bucików w różnych kolorach, wzorach, fasonach i cenach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tych najlepszych?

Ważny jest materiał

Materiał z którego wykonane są buciki powinien być naturalny i oddychający. Najlepiej sprawdza się tutaj miękka, naturalna skóra. Gwarantuje ona cyrkulację powietrza, dopasowuje się do stopy i nie krępuje ruchów.

stópki-dziecka

Budowa buta

Kupując buty zwróćmy uwagę jak są zbudowane. Najlepiej jeśli mają giętką i elastyczną, niezbyt grubą podeszwę. Dzięki temu maluch będzie wyczuwał podłoże pod stopą. Zapiętek buta powinien być dobrze wyprofilowany, nie musi być bardzo sztywny. Ważne, żeby dobrze przylegał do stopy. To samo tyczy się śródstopia. Ta część buta również powinna być idealnie dopasowana. Nie może uciskać dziecięcej stópki, nie może być też za luźna. Czubek buta powinien być na tyle szeroki, żeby dziecko mogło swobodnie poruszać palcami wewnątrz bucika. W sprzedaży dostępne są przeważnie buciki wiązane lub zapinane na rzep. Oba te rozwiązania są dobre, ponieważ pozwalają na jak najlepsze dopasowanie obuwia do stópki.

Dziecko, które rozpoczyna dopiero przygodę z chodzeniem powinno mieć dostęp do jak najlepszego obuwia. Dzięki temu wykształci sobie prawidłową postawę.